حضور کوچینگ

حضور کوچینگ

ما توی کوچینگ دوناتز دنبال اینیم  که مطالب کاربردی کوچینگ رو از طریق سرچ کردن محتواهای بین المللی مسترکوچ های ICF، به کوتاه ترین  شکل ممکن،  به زبان فارسی بازآفرینی کنیم تا فرصتی برای کوچ های فارسی زبان فرآهم شه که با صرف  کمترین وقت، به پاسخ سوالات/چالش های کوچینگشون دست پیدا کنن.اگر شما هم نظر خاصی درباره ی هر قسمت از برنامه کوچینگ دوناتز داشتین، لطفا توی نظرات با اسم و فامیل خودتون، تجربه اتون رو به اشتراک بذارین. همینطور اگر سوال یا دغدغه کوچینگی داشتین میتونین توی بخش نظرات و یا از طریق پیام در وب سایت سوالتون رو بفرستین تا تیم تحقیق تایم کوچ، پاسخش رو در یه قسمت جدید کوچینگ دوناتز ارسال کنه.

 

این قسمت کوچینگ دوناتز: حضور در کوچینگ

 

حضور در کوچینگ، مربوط به صلاحیت پنجم ICF  هست که به مواردی مثل بودن، مشاهده گری، تمرکز، همدلی و پاسخگویی اشاره داره و یکی از مهم ترین صلاحیت های کوچینگه. فدراسیون بین‌المللی کوچینگ (ICF) توانایی حفظ حضور رو به‌عنوان حضور کاملاً آگاهانه و حواس جمع  در کنار مراجع، با به کارگیری سبکی باز، انعطاف‌پذیر، مستدل و مطمئن(دل گرم کننده) توصیف می‌کنه.


حضور داشتن، میزان توانایی کوچ، برای برقراری تعامل کامل با مراجع در لحظه حال fully engage with the client in the present moment، هم از نظر ذهنی و هم از نظر عاطفیه، که  شامل مواردی مثل: توجه، همدلی، اتصال connected with the client، ایجاد یک فضای امن و حمایتی برای کاوشگری و رشده.

برای حضور داشتن، لازمه کوچ، بدون حواس‌پرتی در جلسه کوچینگ حاضر باشه و فعالانه به کلمات، احساسات و زبان بدن مراجع گوش بده. همچنین حضور، شامل پاسخگو بودن و سازگاری با نیازهای مراجع، استفاده از شهود و همدلی برای پیش برد موثر مکالمه کوچینگه.

 

صلاحیت های ICF

 

چرا حفظ حضور در کوچینگ مهمه؟ 
حضور مهارتیه که در کار و زندگی شخصی به همه ما کمک می کنه. به طور کلی، بیشتر مردم تشنه این هستن که کسی بدون قضاوت کردنشون بهشون گوش بده و توجه کنه. 

 

حضور اصیل چه اثری روی جلسه کوچینگ میذاره؟


سطح اعتماد عمیق تری رو بین کوچ  و مراجع ایجاد می کنه:

 وقتی کوچ  توجه و کنجکاوی از جنس کوچینگ (با گشودگی و همدلی و به دور از قضاوت) رو در جلسه نشون میده،  فرصتی رو داره فراهم می‌کنه تا مراجع احساس امنیت و تشویق شدن برای بیشتر به اشتراک گذاشتن احساس و تجربیاتش رو لمس کنه. جایی که به دور از نگرانی از قضاوت شدن و یا نادیده گرفته شدن، دیده میشه.

 

سطح عمیق تری از مسائل در جلسه کوچینگ مطرح میشه:
وقتی مراجع تعاملی از جنس دیده شدن به دور از قضاوت و با کنجکاوی رو تجربه کنه بیشتر از  افکار، تجربیات، باورها، نگرش و..صحبت میکنه. توی کوچینگی که حضور واقعی وجود داره، حرفایی گفته میشه که جای دیگری در زندگی مراجع بیان نمیشه.

به همین دلیله که کوچینگ فضایی رو به مراجع هدیه میده که توی دیگر موقعیت های زندگیش و یا حتی گپ زدن با دوستان و نزدیکانش هم پیش نمیاد و به همین دلیل مسائلی که در ابتدا ناواضح بودن، شروع به شفاف تر شدن میکنن. شبیه پاک کردن شیشه ی عینکی که کثیف بوده.


enlightened برای همینه که کوچینگ اصیل معجزه میکنه.enlightened

 

احتمالا سوالی که الان ممکنه براتون پیش بیاد اینه که فرق بین ذهنیت کوچینگ و حضور چیه؟
ذهنیت کوچینگ پایه و اساس و فلسفه کلی کوچ رو تعیین می کنه، در حالی که حضور بیشتر در مورد تعامل فعالانه ی کوچ با مراجع در طول جلسات کوچینگه.

به طور کلی، مایندست کوچینگ و حضور، مکمل یکدیگر هستن و به ایجاد یک محیط مناسب برای رشد و توسعه مراجع کمک می کنن.


برای حفظ حضور چه کارهایی انجام بدیم؟

برای حفظ حضور، لازمه تمرین کنیم تا بتونیم مراقب گفت و گوی ذهنیمون باشیم چون گفت و گوی درونی با خودمون یه مسئله طبیعی برای انسانه. مغز دوست داره که بین چیزهای مختلف ارتباط برقرار کنه. نمونه ی این موضوع احتمالا خارج از جلسه کوچینگ براتون پیش اومده و یا اون رو توی گفت و گوی اطرافیان دیدین، که وقتی کسی درباره ی موضوعی داره درد و دل میکنه، طرف مقابل از موضوع خودش حرف میزنه (اینکار در ظاهر همدلی به نظر میاد ولی در واقع باعث خفه شدن موضوع فرد اصلی و نادیده گرفته شدنش میشه).
توی جلسه کوچینگ هم،  این موضوع پیش میاد، وقتی مراجع شروع به صحبت در مورد موقعیت و یا چالشش با ما میکنه، همزمان، می تونیم سریع وارد افکار خودمون بشیم و به موضوع شخصی خودمون ربطش بدیم که باعث میشه حضور در لحظه و تعامل موثر با مراجع رو از دست بدیم. (حتی موضوعات دیگه مثل نگرانی درباره ی پرسش سوال موثر، وقت باقی مونده جلسه کوچینگ، نگرانی اثرگذاری کوچینگ و ... هم میتونه ما رو غرق گفت و گوی درونیمون کنه و حضور موثر رو از بین ببره).

 

یک راهکار دیگه هم، مدیتیشن قبل از کوچینگ میتونه باشه.


 تمرین حضور با تربیت صدای درون: ما همین الان در برنامه چالش اتوپایلوت تایم کوچ، داریم تمرین میکنیم که گفت و گوی درونیمون رو مدیریت کنیم و حضور رو تقویت کنیم. برای پیوستن به این گروه روی این لینک کنین.

 

راستی، آخرین باری که حضور رو به خودتون هدیه دادین کی بوده؟ به نظرتون چه طوری میشه حضور رو تقویت کنیم؟

 

نویسنده: نازنین شیرازی

 

 

resultscoachingglobal.com/coaching-presence

2024 Merci Miglino  Coach Credential Preparation Course


 


اشتراک گذاری مقاله در
نظرات (0)

    در این قسمت نظر خود را با ما در اشتراک بگذارید